top of page

Psychoterapia LGBT

W centrum WrocÅ‚awia oferujÄ™ pomoc psychologicznÄ… i psychoterapiÄ™ indywidualnÄ… osób homoseksualnych i biseksualnych (nieheteronormatywnych), terapiÄ™ par homoseksualnych oraz diagnozÄ™ i wsparcie osób transpÅ‚ciowych. Posiadam rekomendacjÄ™ Kampanii Przeciw Homofobii oraz jestem przeszkolony przez FundacjÄ™ Na Rzecz Osób TranspÅ‚ciowych Trans-Fuzja.

​

Od poczÄ…tku 2019 roku kierujÄ™ LGBT-friendly WrocÅ‚awskÄ… PsychoporadniÄ…, w ramach której zebraÅ‚em specjalistów zdrowia psychicznego i seksualnego przyjaznych pacjentom nieheteronormatywnym.

​

Przejdź do witryny internetowej Poradni Seksuologicznej Wrocławskiej Psychoporadni.

 

Choć w dalszych akapitach posÅ‚ugujÄ™ siÄ™ przymiotnikiem -seksualny, wynika to wyÅ‚Ä…cznie z koniecznoÅ›ci dostosowania siÄ™ do wyszukiwarek internetowych. W rzeczywistoÅ›ci "homoseksualny" czy "biseksualny" jest krzywdzÄ…ce, gdyż sugeruje, iż gÅ‚ównym, a nawet jedynym obszarem aktywnoÅ›ci życiowej o innej orientacji seksualnej sÄ… praktyki seksualne.

 

Tymczasem wÅ‚aÅ›ciwym okreÅ›leniem jest "osoba nieheteronormatywna". Przymiotnik taki sugeruje zgodnie z prawdÄ…, że osoba jest istotÄ… ludzkÄ… (żyje, pracuje, ma rodziców, przyjacióÅ‚, sÄ…siadów), ale nawiÄ…zuje relacje romantyczne z osobÄ… tej samej pÅ‚ci (lub również z osobami innej pÅ‚ci) i w zwiÄ…zku z tym nie pasuje do powszechnie znanego i akceptowanego schematu życia osób o orientacji heteroseksualnej.

​

Złożoność orientacji seksualnej

 

Wbrew pozorom orientacja seksualna nie jest zjawiskiem jednowymiarowym. Każdy człowiek może mieć preferencje co do przedstawicieli danej płci w następujących zakresach (tzw. tabela orientacji seksualnej Kleina):

  1. nawiÄ…zywanie relacji romantycznych (zakochiwanie siÄ™),

  2. sny i fantazje erotyczne (jakiej płci dotyczą?),

  3. pociÄ…g seksualny (kto nas pociÄ…ga?)

  4. zachowania i praktyki seksualne (uprawianie seksu),

  5. preferencje społeczne (z kim wolę się przyjaźnić, kolegować?)

  6. preferencje dotyczÄ…ce stylu życia (w której spoÅ‚ecznoÅ›ci czujesz siÄ™ bardziej komfortowo?)

  7. samoidentyfikacja (jak sam siÄ™ identyfikuje?)

​

Praktyka psychologiczna pokazuje, że kolejnym obszarem preferencji niezależnym od tych powyższych jest preferencja pÅ‚ci w zakresie utrzymywania relacji przynależnoÅ›ciowych (z kim wspólne mieszkanie?).

​

Style przywiÄ…zania osób hetero- i nieheteronormatywnych

 

Z praktyki psychologicznej wynika również, że za pomocÄ… stylu wiÄ™zi (stylu przywiÄ…zania) można wyjaÅ›nić wiele trudnoÅ›ci, z którymi zmagajÄ… siÄ™ ludzie niezależnie od orientacji seksualnej. Wyróżnia siÄ™ trzy podstawowe style wchodzenia w relacje romantyczne, które wyjaÅ›niajÄ… również styl wchodzenia i utrzymywania relacji przyjacielskich lub relacji seksualnych. Należą do nich:

​

  • bezpieczny styl przywiÄ…zania (ufne nawiÄ…zywanie relacji)

  • lÄ™kowo unikajÄ…cy styl przywiÄ…zania (uprzednia chęć nawiÄ…zania relacji zamienia siÄ™ z czasem w niechęć do utrzymania relacji; poczucie zalania przez emocje partnera lub randkowicza; seks speÅ‚nia ważnÄ… funkcjÄ™, jednak nie jest wiÄ™zotwórczy),

  • lÄ™kowo ambiwalentny styl przywiÄ…zania (najwiÄ™ksza skÅ‚onność do miÅ‚oÅ›ci od pierwszego wrażenia; szybkie zakochiwanie siÄ™; intensywne emocje towarzyszÄ…ce randkom i relacjom; seks speÅ‚nia ważnÄ… (zbyt) wiÄ™zotwórczÄ… funkcjÄ™).

​

Możliwe obszary do pracy

 

  • NawiÄ…zywanie niesatysfakcjonujÄ…cych relacji z mężczyznami lub kobietami.

  • Niepewność co do wÅ‚asnej orientacji seksualnej. OkreÅ›lenie zÅ‚ożonoÅ›ci wÅ‚asnej orientacji seksualnej.

  • Brak akceptacji wÅ‚asnej homoseksualnoÅ›ci i biseksualnoÅ›ci.

  • Rozważanie zalet i wad ujawnienia swojej orientacji. Przygotowanie do coming out'u.

  • Konflikty w parach homoseksualnych (wynikajÄ…ce z różnicy wieku, zakresu coming out'u przed rodzinÄ… i przyjacióÅ‚mi, z różnych oczekiwaÅ„ w sferze seksualnej itp.)

  • PodziaÅ‚ ról i obowiÄ…zków w zwiÄ…zku.

  • Różnice wynikajÄ…ce ze stylów przywiÄ…zania (niżej)

  • Szantaże, wymuszenia i nielegalne praktyki w Å›wiecie homoseksualnym​

© 2023 mgr psych. PaweÅ‚ Jankowski / Podwale 36A, WrocÅ‚awska Psychoporadnia, gabinet 4 / gabinet [at] jankowski.edu.pl

bottom of page